Dramat i tragedię pozostaw teatrowi

Data dodania: 2012-05-14 12:25:17

DRAMAT I TRAGEDIĘ POZOSTAW TEATROWI

GŁÓWNI ORGANIZATORZY PROGRAMU

- Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku;
- Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku;
- Kuratorium Oświaty;

W projekt również zaangażowanych jest wiele innych wspierających instytucji.

„Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”
2010

17 maja 2010 roku na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się po raz ósmy Gala Finałowa przeglądu małych form teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” w ramach realizacji projektu działań profilaktycznych i wychowawczych dla młodzieży gimnazjów województwa podlaskiego – pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego.

Honorowym Gościem Gali była Pani Krystyna Stańczak-Pałyga, główny specjalista w Ministerstwie Edukacji Narodowej w zakresie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. W roli obserwatorów wystąpiła podlaska młodzież gimnazjalna, nauczyciele, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Policji, Ochotniczych Hufców Pracy, poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków doskonalenia nauczycieli.

Do przeglądu w bieżącym roku szkolnym zgłosiło się 70 gimnazjów z terenu naszego województwa. W dniach od 15 do 30 marca 2010 roku zostały przeprowadzone eliminacje strefowe w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, które wyłoniły 8 najlepszych spektakli, posiadających oprócz walorów artystycznych - także bardzo cenne wartości wychowawcze i profilaktyczne.
17 maja 2010 roku finaliści przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje w profesjonalnej oprawie teatralnej.

Koło teatralne „Antrakt” przystąpiło po raz trzeci do projektu i po razu drugi dostało się do Gali Finałowej (w 2008 roku wyróżnienie za walory wychowawcze) tym razem koło zajęło III miejsce na podium zawierające walory wychowawcze, profilaktyczne i artystyczne w jednym. Dodatkowo z 70 zespołów zostały wyróżnione dwie osoby za wyjątkowe kreacje teatralne jako „najlepszy aktor i najlepsza aktorka” , uczennica z Gimnazjum z Narewki Paulina Nikołajuk została okrzyknięta najlepszą aktorką. Jest to podwójna satysfakcja i ponowny sukces grupy.

Festiwal Małych Form Teatralnych pod hasłem „ Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” to program długofalowy realizowany cyklicznie w okresie październik-kwiecień każdego roku – począwszy od października roku 2002.

I etap szkolny polega na pracy pedagoga szkolnego (Anetta Snarska), psychologa szkolnego (Anna Wałejsza) z młodzieżą gimnazjalną w zakresie identyfikacji problemów dotykających młodzież oraz opracowaniu przez młodzież formy prezentacji teatralnej zawierające wyraźne przesłanie o walorach profilaktycznych. Uczniowie mieli wybór skorzystać z gotowego scenariusza albo samodzielnie opracowanego, wykorzystali druga opcje a to świadczy o zaangażowaniu i kreatywności młodzieży. Przygotowania do spektaklu odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Narewce.

Do tej pory uczniowie swoje spektakle ( trzy różne ) zagrali dla kolegów i koleżanek z gimnazjum, dla Związku Emerytów i Rencistów w Narewce, w Hajnowskim Domu Kultury oraz trzy razy w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku oraz w MDK- u w Białymstoku.

Etap II to eliminacje strefowe, które są przeprowadzane poprzez ocenę prezentacji przygotowanych form artystycznych wszystkich zgłoszonych drużyn z jednoczesnym wyłonieniem 8 finalistów. Konfrontacja odbyła się z udziałem specjalistów reprezentujących: policje, profesjonalne teatry, placówki pomocowe i terapeutyczne oraz kuratorium oświaty. Podczas etapu II zostało wyłonionych 8 grup finałowych. Narewka znalazła się ponownie w szczęśliwej ósemce.

Etap III to finał. Gala finałowa odbyła się w profesjonalnej oprawie, w tym roku 17 maja w godzinach 8.30 – 15.00, na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W trakcie gali finaliści przedstawili najlepsze prezentacje teatralne. Zostały wręczone statuetki, dyplomy, podziękowania.

Dwa lata temu 4 czerwca 2008 roku odbyło się nagranie płyty DVD na której zostały zarejestrowane finałowe spektakle. Jest to niesamowita pamiątka dla uczniów biorących udział, ale też materiał profilaktyczno -edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej. Uczniowie z gimnazjum w nagrodę uczestniczyli w 5 dniowych warsztatach w Płocku. Jest to Przystanek PAT ( profilaktyka a teatr). To ogólnopolska akcja profilaktyczna koordynowana przez Komendę Główną Policji. Uczniowie mają okazje brać udział w różnorodnych formach warsztatów teatralno – wokalnych.

 

Rok 2010/2011
„Szyba”
Streszczenie:

Uczniowie używając uniwersalnego języka sztuki próbowali powiedzieć co im „w duszy gra.” Spektakl opowiada o problemach okresu dorastania, o poszukiwaniu własnej tożsamości. Sztuka mówi o trudnych wyborach, jakich młodzież dokonuje, ich próbach bycia dorosłym, decydowania o sobie, o czasie eksperymentowania i buntu wobec autorytetów...o tym, jak młoda osoba dotkliwie przeżywa, chcąc dostosować się do grupy rówieśniczej, być lubianym i akceptowanym. Główna bohaterka Klaudia – jest „zwyczajną”, „normalną” dziewczyną, ale ta normalność zbyt izoluje ją od grupy, czuje się inna, gorsza, postanawia więc rozbić, symboliczną szybę, która utrudnia jej kontakt z kolegami w jej wieku: zaczyna malować się, zmienia ubiór, opuszcza się w nauce, próbuje narkotyków, alkoholu, kłóci się z rodzicami, odrzuca pomoc nauczycieli.....ale czy Klaudia czuje się dzięki tym zmianom lepiej? Okazuje się, że zatraciła siebie i nie wie już kim jest, zaczyna tęsknić za starym życiem, bo czuje się jeszcze bardziej samotna i niezrozumiana, a do tego ma nowe poważne kłopoty.....

Sztuka opowiada o trudnym okresie wieku nastoletniego o wrażliwości i podatności na różne wpływy ze świata zewnętrznego, o chęci zaistnienia i zwrócenia na siebie uwagi. Historia ma zwrócić uwagę młodzieży na rozsądne wybory w życiu. Każda decyzja niesie ze sobą konsekwencje – dobre lub złe. Scenariusz ma w sobie czynniki wspierające, chroniące młodą osobę przed beznadziejnością sytuacji, bo przecież z każdej jest wyjście. Historia zawiera prosty wniosek, że z każdej drogi można zawrócić. Błędy da się naprawić i uzyskać zrozumienie i pomoc dorosłych, że tak naprawdę liczy się wnętrze człowieka i można mieć przyjaciół będąc po prostu sobą. Uczniowie swoje uczestnictwo w projekcie uważają za cenne doświadczenie i też niezłą zabawę w teatr.

 

 

Informacje na temat Zespołu :

  • do szkolnego koła teatralnego „Antrakt” obecnie uczęszcza 12 osób z klas gimnazjalnych.
  • Koło funkcjonuje piąty rok (od 2007 roku) , od początku istnienia koła uczniowie występują w DiTPT- oczywiście w zmienianych składach z przyczyn naturalnych ( uczniowie niestety kończą szkołę odchodzą i na ich miejsce przychodzą nowi uczniowie z klas I). Dotychczas młodzież oprócz występów związanych z „Dramatem….” miała również okazje występować w Gminnym Ośrodku Kultury oraz Hajnowskim Domu Kultury. Na swoim koncie grupa ma już mały sukces z roku 2008 – uczestnictwo w eliminacjach finałowych w projekcie Dramat i tragedie pozostaw teatrowi ( II miejsce za walory wychowawcze) w nagrodę grupa 13 osób miała możliwość uczestniczyć w III Przystanku Profilaktyka a Teatr” w Płocku w warsztatach wokalnych, aktorskich, plastycznych itd. Koło „Antrakt” zrealizowało pięć scenariuszy profilaktycznych. Młodzież ma możliwość pracować z aktorami warszawskimi z Teatru „Wertep” oraz uczestniczyć w warsztatach z aktorami białostockimi w Szczytach.

 


 


Dodaj komentarz:

Imię:

Wynik dodawania liczb dwa + dwa: (wpisz w formie liczby)

Informacja dla komentujących
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.
 

Zespół Szkół w Narewce ul. Nowa 4, 17-220 Narewka, tel. 085/ 685-80-87 e-mail: zs.narewka@interia.pl

 

Realizacja: